Primary election night results

UNOFFICIAL RESULTS OF TUESDAY'S PRIMARY ELECTION


PALM BEACH COUNTY UNOFFICIAL RESULTS
Some races were still not decided as of 12:05 a.m.

County Commission District 1 (REP)
    Votes    
Dan Amero     3468     27.4%
Harry Gaboian     753     5.9%
Hal Valeche     8454     66.7%
100.0% reporting

County Commission District 5 (DEM)
    Votes    
Mary Lou Berger     8959     62.3%
Steven Meyer     3697     25.7%
Rick Neuhoff     1715     11.9%
100.0% reporting

Palm Beach County Clerk
    Votes    
Sharon Bock     85179     76.3%
Lisa Epstein     26517     23.7%
100.0% reporting

Palm Beach County Tax Collector (DEM)
    Votes    
Pete Carney     8408     12.9%
Anne M. Gannon     56857     87.1%
100.0% reporting

Property Appraiser
    Votes    
Gary R. Nikolits     82713     70.1%
Robert S. Weinroth     35245     29.9%
100.0% reporting

Sheriff
    Votes    
Ric L. Bradshaw     95640     78.6%
Joe Talley     21345     17.5%
Cleamond Lee Walker     4700     3.9%
100.0% reporting

Supervisor of Elections
    Votes    
Susan Bucher     80162     68.0%
Nelson ''Woodie'' McDuffie     33207     28.2%
Caneste Succe     4554     3.9%
100.0% reporting
 
Member, School Bd. District 1
    Votes    
Kenneth R Beer     1592     7.4%
Robert Bittenbinder     975     4.5%
Michael Howard     2069     9.6%
Christine Jax     6626     30.7%
Lowell Levine     1939     9.0%
Mike Murgio     8407     38.9%
100.0% reporting
runoff will be held Nov. 6

State Senate District 27 (DEM)
    Votes    
Jeff Clemens     12133     50.1%
Mack Bernard     12088     49.9%
Results not final

State Senate District 34 (REP)
    Votes    
Ellyn Bogdanoff     13503     72.8%
Mike Lameyer     5051     27.2%
Results not final

Circuit Judge, 15th, 2
    Votes    
Jody Lane     41547     37.7%
Timothy McCarthy     68653     62.3%
100.0% reporting

Circuit Judge, 15th, 26
    Votes    
Margherita Downey     45594     41.8%
James L. Martz     63377     58.2%
100.0% reporting

Circuit Judge, 15th, 9
    Votes    
Ron Alvarez     57746     50.9%
Jaimie Goodman     55712     49.1%
100.0% reporting

County Judge, 4(6)
    Votes    
Peter M. Evans     78747     73.5%
Kenneth Duane Lemoine     28440     26.5%
100.0% reporting

County Judge, 6(6)
    Votes    
Edward A. Garrison     63114     58.4%
Jane Frances Sullivan     44931     41.6%
100.0% reporting

Dem Primary - State House District 87
    Votes    
Mike Rios     1951     31.8%
Dave Kerner     4176     68.2%
Results not final

State House District 81 (DEM)
    Votes    
Kevin Rader     4212     57.3%
Steve Perman     3136     42.7%
Results not final

State House District 82 (REP)
    Votes    
Carl Domino     5622     31.2%
Jon Pasqualone     2294     12.7%
Calvin Turnquest     1345     7.5%
MaryLynn Magar     7582     42.1%
Jonathan Milton     1186     6.6%
Results not final

State House District 88 (DEM)
    Votes    
Charles Bantel     1126     8.1%
Evelyn Garcia     3340     23.9%
Bobby Powell     7145     51.2%
Nikasha Wells     2335     16.7%
Results not final

Boca Raton Beach & Park District 5
    Votes    
Steven M. Engel     4174     47.5%
Felipe Martinez     1252     14.3%
Tom Thayer     3358     38.2%
100.0% reporting
runoff will be held Nov. 6

Jupiter Inlet District 1
    Votes    
Michael ''Mike'' Martinez     8032     71.7%
Christopher Fisher Saltzburg     3164     28.3%
100.0% reporting

Port of Palm Beach Group 1 (DEM)
    Votes    
Joseph Anderson     7824     38.0%
Wayne M. Richards     12770     62.0%
100.0% reporting




MARTIN COUNTY UNOFFICIAL RESULTS


 CLERK OF THE CIRCUIT COURT (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
J. Blake Capps (REP)    
Percent of total votes
    26.14%    8,315
Edward Ciampi (REP)    
Percent of total votes
    27.82%    8,849
Carolyn Timmann (REP)    
Percent of total votes
    46.04%    14,644
                   
SHERIFF (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
David Dees (REP)    
Percent of total votes
    39.93%    10,011
John "Ski" Pietruszewski (REP)    
Percent of total votes
    13.40%    3,360
William Snyder (REP)    
Percent of total votes
    46.67%    11,702

PROPERTY APPRAISER (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Laurel Kelly (REP)    
Percent of total votes
    89.75%    28,871
R. C. "Rick" Lussy (REP)    
Percent of total votes
    10.25%    3,296
                   
SUPERINTENDENT OF SCHOOLS (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Laurie Gaylord (REP)    
Percent of total votes
    62.46%    20,259
Nancy Kline (REP)    
Percent of total votes
    37.54%    12,176
                   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 1 (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Henry Copeland (REP)    
Percent of total votes
    39.07%    9,164
Tom Fullman (REP)    
Percent of total votes
    16.73%    3,925
Doug Smith (REP)    
Percent of total votes
    44.20%    10,368
                   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3 (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Patrick

Hayes (REP)    
Percent of total votes
    41.30%    9,813
Anne Scott (REP)    
Percent of total votes
    58.70%    13,946
                   
COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5 (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
John L. Haddox (REP)    
Percent of total votes
    56.66%    16,640
Brandon D. Tucker (REP)    
Percent of total votes
    43.34%    12,727
                   
STATE COMMITTEEMAN (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Steve Bell (REP)    
Percent of total votes
    35.82%    6,082
Bob Bussey (REP)    
Percent of total votes
    26.70%    4,534
Eric D. Miller (REP)    
Percent of total votes
    37.48%    6,364
                   
STATE COMMITTEEWOMAN (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Jenell C. Atlas (REP)    
Percent of total votes
    26.87%    4,888
Kim Black (REP)    
Percent of total votes
    27.30%    4,966
Darlene Fuggetta (REP)    
Percent of total votes
    28.56%    5,194
Mona Leonard (REP)    
Percent of total votes
    17.26%    3,140
                   
 
                   
SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 2 (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Tony George     
Percent of total votes
    39.47%    11,609
Marsha Powers     
Percent of total votes
    40.28%    11,847
Jeff Ralicki     
Percent of total votes
    20.25%    5,956
                   
SCHOOL BOARD MEMBER DISTRICT 5 (Vote For 1)           
 
            Percent    Votes
Michael DiTerlizzi     
Percent of total votes
    50.66%    15,570
Jacki Jackson     
Percent of total votes
    49.34%    15,163
                   

INDIAN RIVER COUNTY UNOFFICIAL RESULTS:

SHERIFF
Deryl Loar     15,290    (55.48%)    
Bill McMullen     12,269    (44.51%)
    
PROPERTY APPRAISER
Thomas Dehn     10,029    (37.57%)    
David C. Nolte     16,659    (62.42%)
    
REP - TAX COLLECTOR
Carole Jean Jordan     11,448    (60.51%)    
Thomas S. Lowther     7,469    (39.48%)
    
SUPERVISOR OF ELECTIONS
Sandi Harpring     8,240    (30.46%)    
Leslie Rossway Swan     18,803    (69.53%)
    
REP - COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 3
Bea Gardner     7,015    (38.74%)    
Tim Zorc     11,090    (61.25%)    

COUNTY COMMISSIONER DISTRICT 5
Brian Heady     6,138    (23.08%)    
Bob Solari     14,825    (55.74%)    
Nicholas D. ('Nick') Thomas     5,631    (21.17%)
    
REP - REPUBLICAN STATE COMMITTEEMAN
Vincent J. Celano     6,829    (40.57%)    
Jay Kramer     10,003    (59.42%)    

REFERENDUM SCHOOL DISTRICT
YES FOR APPROVAL     17,678    (65.49%)    
NO FOR REJECTION     9,314    (34.50%)



OKEECHOBEE COUNTY UNOFFICIAL RESULTS

Sheriff- REP
J.H. 'Jon' Folbrecht    543    (18.43%)    
Paul May    2,403    (81.56%)
    
Property App -REP
Bill Sherman    1,593    (54.61%)    
Sharon Wallace    1,324    (45.38%)
    
Commissioner #1- REP
Ray R. Domer    1,379    (47.35%)    
Billy Marcum    955    (32.79%)    
Carl Shumate    578    (19.84%)
    
Commissioner #3- UPC
Brad Goodbread    1,839    (39.56%)    
Frank Irby    2,809    (60.43%)
    
Commissioner #5- UPC
MargaretGarrardHelto    3,435    (67.03%)    
Elvie Posey    1,689    (32.96%)    
School Board #2
Malissa Morgan    3,038    (58.35%)    
Kelly Owens    2,168    (41.64%)    
    
ST. LUCIE COUNTY UNOFFICIAL RESULTS

TAX COLLECTOR
 
Chris Craft DEM 14772 42.64%
Johnathan A. Ferguso DEM 12206 35.23%
Tom Kindred Jr DEM 7665 22.13%

COUNTY COMMISSIONER D1 - REP REP

Bob Benton REP 10131 60.62%
Billy O'Dell REP 6580 39.38%

COUNTY COMMISSIONER D5 - REP REP
 
Bobby Hopkins REP 7260 44.19%
Cushman "Chip" S. Ra REP 3244 19.75%
Al Rivett REP 5924 36.06%

COUNTY COMMISSIONER D5 -
 
 
Patrick Campion DEM 2017 12.97%
John B. Culverhouse DEM 3195 20.55%
Charles Grande DEM 3705 23.83%
Kim Johnson DEM 6633 42.66%

CITY OF PORT ST LUCIE CITY
COUNCIL D4 
 
Robert Bluestone 4165 23.64%
Ron Bowen 6274 35.61%
Jolien Caraballlo 4110 23.33%
Dan Kurek 3069 17.42%

CITY OF FORT PIERCE MAYOR
 
Curtis Boyd 1042 18.06%
Christine Coke 1238 21.46%
Vince Gaskin 1633 28.31%
Charles Hayek 348 6.03%
Linda Hudson 1378 23.89%
Christopher P. Willi 130 2.25%


CITY OF FORT PIERCE CITY
COMMISSIONR D1 
 
R. Duke Nelson 684 29.60%
Reggie Sessions 1134 49.07%
Alfredia Wilder-Agne 493 21.33%

PRECINCT 7 COMMITTEEMAN REP
 
Gean Cary Junginger REP 28 16.97%
Steven Knapp REP 105 63.64%
Jeremy Theisen REP 32 19.39%

PRECINCT 86 COMMITEEWOMAN REP
 
Shanna Jones REP 41 12.17%
Judith Jurewicz REP 31 9.20%
Mary Ann Russell REP 157 46.59%
Karen J. Sweeney REP 108 32.05%

PRECINCT 20 COMMITEEWOMAN REP
 
Pamm Ferree REP 28 24.14%
Judith M. Tinney REP 88 75.86%

Beau Rivage Ballot Question
 
YES 283 94.33%
NO 17 5.67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LINKS TO PRIMARY ELECTION RESULTS:

Palm Beach County http://bit.ly/PihWRu

Martin County http://bit.ly/PjNAQ2

St. Lucie County http://bit.ly/Oh7fgF

Indian River County http://bit.ly/TD8zg0

State results  http://bit.ly/Pijg6H

 

 
 

Print this article Back to Top

Comments